Výčitky vůči společnosti padají za stažení nabídky aplikace, která ve městě monitorovala policejní aktivity. Proto se také podařilo vymoci, aby jedním z témat na každoročním setkání byla otázka lidských práv.
Vedení firmy má spor s částí akcionářů, podle kterých je Apple příliš vstřícné čínskému režimu. V říjnu byla aplikace stažena z nabídky App Store a to rozvířilo právě uvedené spory. Aplikace totiž mapovala Hongkong a monitorovala díky obyvatelům města, kde v reálném místě jsou umístěny policejní hlídky či skupiny demonstrantů.
Ke stažení aplikace došlo právě pár dní poté, co státní čínská média kritizovala roli aplikace právě v protestech na tomto území. Tim Cooc stažení obhajuje tím, že docházelo ke zneužívání mapy k útokům na policejní složky. Služba je ale stále dostupná přes internetový prohlížeč, a dokonce je stále k mání i v obchodě Google Play pro mobily s operačními systémy Android.
Kontroverzní krok výrobce iPhonů se proto bude řešit na výročním setkání akcionářů společnosti Apple a bude se zde hlasovat o usnesení, které by mimo jiné zabránilo dalším podobným krokům, které by mohly v budoucnu omezit svobodu slova či zamezit přístupu k informacím veřejnosti. Tento bod se do programu dostal navzdory odporu vedení firmy.
Návrh na usnesení předložila nezisková organizace SumOfUs, která velké korporace tlačí k tomu, aby v otázkách diskriminace, lidských práv či klimatických změn přijala dostatečnou odpovědnost. Tento návrh má však minimální šanci na úspěch. Již v roce 2016 a 2018 se totiž o podobných návrzích hlasovalo a jejich podpora se nikdy nedostala na více než deset procent. Například se nedaří totiž přesvědčit banky či investiční fondy, které dominují registrům akcionářů.
Zda tentokrát aktivisté se svými plány uspějí, se uvidí, ale pravděpodobnost je velmi malá.