Pískové filtrace se používají zejména pro větší velikosti nádrží a v kombinaci s výkonnou jednotkou – čerpadlem eliminují mechanické nečistoty z bazénové vody velice efektivně. Křemičitý písek má tu vlastnost, že v určité přesné velikosti zrn, tzv. frakci, s ostrými hranami, zachytává i velmi jemné částice. Je to desítkami let provozu ověřené médium, navíc dobře dostupné a velice levné, takže máte k dispozici spolehlivé řešení pro udržení čisté vody v nádrži na koupání.
Písek, ačkoli je velmi kompaktní a tvrdý, se přece jen časem znehodnotí a musí se vyměnit za nový. V průběhu filtračního procesu dochází k jeho omílání, ostré hrany se vlivem eroze obrušují a zakulacují, a tím se filtrační schopnost začíná snižovat. Přibližně po dvou až třech letech se filtrační písek nahrazuje jiným a ten starý se pak může vyhodit.
Nevyhazujte filtrační písek do popelnice
Použitý písek do filtrace najde uplatnění na mnoha místech a pro spoustu účelů.
Posyp na chodník – posypat v zimě chodník můžete solí, vyjde vás to na pár korun, jenže sůl je natolik agresivní, že vám může narušit švy u obuvi, způsobit korozi kovových částí karosérie vozu a dalších předmětů, které využíváte ve venkovním prostředí. Písek agresivní není a přitom zastane stejnou, a možná že i lepší práci, než posypová sůl.
Do záhonů – písek dokáže provzdušnit substrát pro okrasné i užitkové rostliny a lze jej přidávat i do zeminy pro výsadbu trávníku. Může se hodit i pro vyrovnávání terénu např. po prudkých deštích nebo naplaveninách zeminy z travnatých ploch, kde se tvoří různé dolíky.
Dětská pískoviště a barefoot chodníčky – tyto aktivity můžete spojit v jeden celek, můžete např. vytvořit zčásti ohraničené pískoviště, které plynule navazuje na hrbolatou cestu, plnou různých typů povrchů pro bosonohé chození. Mohou tu být velké oblázky, větve a dřevěné špalky, smrkové šišky a kůra ze stromů, žaludy, bukvice atd.