Přikrmování ptáků v zimním období, by mělo být samozřejmostí. Krmítko pro tyto opeřence můžeme umístit do jakékoli zahrady. Ptáci nám budou jistě vděční v období, kdy potravu pokryje sníh a budou odkázáni pouze na naši pomoc. V zimě není dostatek plodů ani jiných semen. Krmítko v zahradě bude nejen užitečné, ale může plnit i funkci okrasnou.
Čím můžeme ptáky nakrmit?
Mylné jsou představy, že do krmítek je možné nasypat veškeré zbytky. Taková potrava by mohla ptáčkům ublížit nebo je usmrtit. V dobré víře, že jim zpestříme jídelníček, bychom těmto tvorům způsobili nemalé zdravotní obtíže. Jídelníček ptactvu můžeme připravit opravdu pestrý. Oblíbená jsou slunečnicová semena. Výživné, a jako pochutina, poslouží ořechová jádra. Abychom mohli tuto pochoutku nabídnout i menšímu ptactvu, ořechy nadrtíme. Pro větší ptáky můžeme nechat ořechy pouze rozpůlené. Opeřenci také ocení semena prosa senegalského, máku a lnu. Do krmítek, ale můžete bez obav nasypat i ovesné vločky nebo pšenici. Drozdi a kosi budou vděčni za jablko, hrušky, šípky, hloh, aronii nebo ptačí zob. Proto do zahrad vysazujte i tyto keře s jedlými plody, které budou sloužit nejen jako potrava, ale i úkryt. U sýkorek je obzvlášť oblíbený lůj, kterým doplňují potřebnou energii. Lůj můžeme zakoupit v tradičních lojových koulích nebo ho vyrobíme doma.
Do rozpuštěného loje můžeme přidat různá semínka a plody. Touto směsí naplníme skořápku od kokosového ořechu. Pokud se vám domácí lojové koule nechce vyrábět, můžeme na větve stromů zavěsit kusy syrového loje, třeba i s kouskem syrového masa.
Krmítko připravte dostatečně prostorné, aby se mohlo nakrmit více ptáků najednou. Vyberte takové místo, aby opeřenci nebyli ohrožováni kočkou, která ba se do krmítka mohla dostat. Nejčastějšími návštěvníky ptačích krmítek budou asi sýkorky, červenky a pěnkavy.