Češi patří mezi velké milovníky zvířat, proto mnoho z nich nějakého čtyřnožce vlastní. Někteří majitelé se svým zvířetem sdílí zahradu.
Jde vůbec k sobě upravená zahrada avolně pobíhající pes?
Rozhodně. Vždy musíte vzít v potaz, že pokud jste si pořídili malé štěně, které zatím není vychováno, o nějakou rostlinu určitě přijdete. Pejsek si bude chtít přirozeně hrát a jen těžko odliší, kam může a kam ne. Pokud tedy máte obavy, že vám zvíře poničí rostliny, učiňte některá opatření. Zvířeti určete nějaké mantinely. Přesto musíte počítat s tím, že vaše zahrada občas k nějaké újmě přijde. Pes určitě nebude chodit po striktně vymezených chodníčkách. Problém vám nastane s psími exkrementy. Jejich úklidu byste se měli věnovat dříve, než způsobí škodu a popálí trávu. Znečištěné místo vždy zalijte čistou vodou. Psi rádi značkují. To je také kámen úrazu, mohou vás připravit o keře a stromky. Zkuste před keře a dřeviny, na kterých vám záleží, vysadit přírodní odpuzovače. Mezi ty patří například pelyněk brotan. Listy pelyňku jsou velmi aromatické a pro psa nepříjemné. Stejně jako brotan bude působit smil úzkolistý, rozmarýn, levandulenebo máta. Mohou se, ale najít tací jedinci, kteří tuto silně aromatickou vůni, zcela ignorují.
Abyste zahradu ochránili před značkováním, umístěte na zahradu značkovací kameny. Pro mnoho psů je velkou zábavou hrabání děr. Nejlepší prevencí je pejska unavit pěknou procházkou nebo ho jinak zabavit. Psi většinou tuto zábavu vyhledávají, pokud se nudí. Pes chce zaměstnat, nemůžete se mu tedy divit, že necháte-li ho celý den na zahradě, může se to rovnat apokalypse. Zvlášť u těch akčnějších jedinců. Úseky zahrady, na které nechcete, aby pes vstupoval, oddělte pletivem. Je to nejjednodušší, ale účinné řešení. Pokud chcete, aby si oddělení pozemku zachovalo přírodní ráz, místo pletiva vysaďte trnitý keř, který psa odradí. Vsadit můžete třeba dřišťál.